živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Pravidla pro udělování čestného občanství města Hronova

Čl. 1
Čestné občanství

1.1     Čestné občanství představuje nejvyšší osobní vyznamenání udělované městem Hronovem.
1.2    Čestné občanství je možno udělit fyzické osobě bez rozdílu státní příslušnosti, která se těší respektu mezi veřejností a která se významnou měrou zasloužila zejména o rozvoj města a o jeho dobré jméno. Udělení čestného občanství je možné i v případě jiných významných zásluh.
1.3    Čestné občanství lze udělit za života nebo in memoriam.
1.4    Čestný občan města má právo se vyjadřovat na zasedání Zastupitelstva města Hronova v souladu s jednacím řádem zastupitelstva.

Čl. 2
Udělení čestného občanství

2.1    O udělení čestného občanství města Hronova rozhoduje Zastupitelstvo města Hronova v souladu s ustanovením § 36 odst. 1 a § 84 odst. 2 písm. t) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.
2.2    Občané města i další osoby z řad veřejnosti, organizace, instituce, společnosti, spolky a sdružení, školy či jiné právnické osoby mohou předkládat písemný podnět k udělení čestného občanství.
2.3    Podnět k udělení čestného občanství musí obsahovat přehledný životopis fyzické osoby, jíž má být čestné občanství uděleno, a bližší popis jejích zásluh či jiných důvodů pro udělení čestného občanství. V případě žijící osoby musí podnět dále obsahovat její souhlas s přijetím čestného občanství a evidencí souvisejících údajů a v případě návrhu na udělení čestného občanství
in memoriam takovýto souhlas potomků této osoby či jiných k tomu oprávněných osob.
2.4    Podnět se podává prostřednictvím Městského úřadu Hronov, odboru tajemníka. Po překontrolování úplnosti podnětu může být podatel vyzván k jeho doplnění, jinak je podnět předán Radě města Hronova k projednání. Rada města předkládá nejméně jedenkrát ročně shromážděné podněty, včetně vlastního stanoviska, Zastupitelstvu města Hronova k rozhodnutí.
2.5    Nehledě na podané podněty mohou jednotliví členové Zastupitelstva města Hronova a Rada města Hronova předložit Zastupitelstvu města Hronova návrh na udělení čestného občanství; také takovýto návrh musí obsahovat náležitosti dle odst. 2.3.
2.6    Čestné občanství nabývá daná osoba k okamžiku přijetí rozhodnutí Zastupitelstva města Hronova schvalujícího udělení čestného občanství.

Čl. 3
Listina o udělení čestného občanství

3.1     Čestný občan obdrží na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Hronova listinu o udělení čestného občanství. Tuto listinu předává jménem města starosta nebo místostarosta města Hronova zpravidla na zasedání Zastupitelstva města Hronova nebo při jiné vhodné slavnostní příležitosti.
3.2     V případě udělení čestného občanství in memoriam nebo v případě, že oceněný z vážných důvodů nemůže listinu o udělení čestného občanství převzít osobně, předává se při výše uvedených příležitostech listina příbuznému čestného občana či jiné osobě jemu blízké.

Čl. 4
Evidence čestného občanství

4.1     Udělení čestného občanství se zaznamenává v Pamětní knize. V ní jsou u jednotlivých čestných občanů evidovány následující údaje:
•    jméno a příjmení, případně titul,
•    životopis,
•    údaje k rozhodnutí o udělení čestného občanství (datum, důvody),
•    informace o změnách (např. doplnění významných údajů o dalším životě a činnosti čestného občana, datum jeho úmrtí, odnětí čestného občanství).
4.2    Do Pamětní knihy se vkládá kopie listiny o udělení občanství. Není-li možné listinu o udělení čestného občanství předat ve smyslu čl. 3, uloží se do Pamětní knihy její originál.

Čl. 5
Odejmutí čestného občanství

5.1     Čestné občanství lze odejmout za života nebo posmrtně.
5.2     O odejmutí čestného občanství může Zastupitelstvo města Hronova rozhodnout v případě osoby, která se závažným způsobem provinila proti dobrým mravům či proti základním hodnotám České republiky, jako demokratického právního státu, který především respektuje všechny osoby bez rozdílu, jejich svobodu a práva, jakož i podporuje poklidné uspořádání vztahů mezi lidmi i mezi státy. Dále může být o odejmutí čestného občanství rozhodnuto v případě osoby, která závažně či opakovaně porušuje pravidla daná právním řádem či u níž dodatečně vyjdou najevo skutečnosti, při jejichž znalosti v době rozhodování by k udělení čestného občanství nedošlo.
5.3     Pro odejmutí čestného občanství (vč. možnosti podávat podněty a návrhy) se použije čl. 2 s výjimkou odst. 2.3 těchto pravidel obdobně.
5.4     Podnět či návrh na odejmutí čestného občanství musí obsahovat bližší a srozumitelný popis skutečností, na základě, kterých má být o odejmutí rozhodnuto.
5.5    Před tím, než bude Zastupitelstvem města Hronova rozhodováno o odejmutí čestného občanství, a to s výjimkou odejmutí čestného občanství posmrtně, musí být čestnému občanu dána příležitost k vyjádření stanoviska, a to ať již písemně, či ústně na zasedání zastupitelstva města, případně i rady města, která o obsahu stanoviska čestného občana informuje zastupitelstvo města v rámci následného projednávání.
5.6    Je-li rozhodnuto o odejmutí čestného občanství, vrátí dosavadní čestný občan k výzvě starosty či místostarosty města listinu o udělení čestného občanství na adresu Městského úřadu Hronov; uvedené platí též pro jinou osobu, která má předmětnou listinu u sebe.
5.7    Úmrtím fyzické osoby udělené čestné občanství nezaniká. Zanikají pouze oprávnění z čestného občanství vyplývající.

Čl. 6
Účinnost

6.1     Tato pravidla byla schválena na jednání Zastupitelstva města Hronova dne 14.9.2022, usnesením č. 4/2022. Ke dni schválení nabývají tato pravidla účinnosti.

 

 

Tento text připravil/a: Milena Moravcová Zveřejněno: 03. 10. 2022