živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Bohumil Blažek - Domy a domovy

06. 11. pondělí od 00:00
ilustrační foto: Bohumil Blažek - Domy a domovy

Vjezd ruského vojáka na živém koni do chodby malého domku chlapečka nevylekal. Jen vydechl, „to je krásná koza zelená“. Jiné tak velké zvíře tehdy neznal a zelenou měl rád, byla pro něj synonymem krásy. Teď sledoval bílou plochu zdi a opuštěné kbelíky s barvami. Hned se pustil do díla. Kam až dosáhl, byla stěna místnosti zelená…

Možná tehdy se rozhodl, že bude malířem. V době, kdy měl první úspěchy v celostátních Soutěžích tvořivosti mládeže netušil, že k tomu, aby se stal malířem, nestačí přání, ani talent. Nicméně pochopil, že všichni nemohou dělat totéž, a je třeba hledat takový obor, ve kterém by touhu tvořit, mohl naplnit. Pod vedením dobrých a zkušených pedagogů vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze.
Od 60.let pracoval ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů, v 80. létech absolvoval dlouhodobou expertízu ve firmě Archicentre v Kuwaitu a v Londýně. Po roce 1991 spolupracoval s atelierem Pavla Kupky na rekonstrukcích a interiérech pražských paláců, Lichtenštejnském, Hartigovském, Toskánském a Nostickém. Významná byla jeho práce na souborech grafické dokumentace k sedmnácti přihláškám pro zařazení českých památek na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO (Praha, Karlštejn, Český Krumlov, Žďár nad Sázavou, Telč, Klášter Kladruby, Slavonice, Velké Losiny, Olomouc, Kutná Hora, Lednicko-Valtický areál, Litomyšl, Holašovice, Kroměříž, Brno vila Tugendhat, Třebíč, Třeboň).
V současné době se Bohumil Blažek věnuje volné tvorbě a využití prací a materiálů na menších výstavách. Jak jeho pracovní specializací rekonstrukce památek a novostavba v historickém prostředí, tak volnou tvorbou prochází základní myšlenka, uchovat harmonii životního prostředí, která je ohrožena překotným vývojem ekonomiky a životního stylu. Pro současnou výstavu v Hronově připravil soubor svých nejstarších prací, převážně z šedesátých let.
                                                                                                              O autorovi, hb 2023

Podrobné informace

Začátek: pondělí 6. 11. 2023 od 00:00 hodin
Ukončení:čtvrtek 30. 11. 2023 v 00:00 hodin
Místo:Foyer Sálu Josefa Čapka
Pořadatel:Kulturní a informační středisko Hronov
nám. Čs. armády 500
Hronov
54931
Telefon: 491 483 314
E-mail: reditel@kulturahronov.cz
Web: www.kulturahronov.cz
Kontaktní osoba: Šárka Čmelíková
Více informací na:https://kulturahronov.cz/bohumil-blazek-domy-a-domovy