Internetové podvody stále hrozí!
Nejen v okrese Náchod, ale napříč celou ČR stále dochází k internetovým podvodům. I když se Policie ČR snaží na různé druhy podvodů upozornit a varovat před nimi, přibývají další. Proto jsme pro Vás připravili přehled těch nejčastějších typů. Dle náchodských kriminalistů z odboru hospodářské kriminality jsou v našem okrese nejčastěji zastoupeny podvody spojené s vyzvednutím „opomenutých“ prostředků ve virtuální peněžence, inzertní reverzní podvody, méně často se pak objevují případy s falešným bankéřem či policistou či reklamy na jedinečné investice.
Vyzvednutí zapomenutých prostředků ve virtuálních peněženkách
Podvodné investice do virtuálních měn a to často tím způsobem, že podvodník poškozeného kontaktuje s legendou, že mu na virtuální peněžence „zbyla“ virtuální měna a je zapotřebí si ji vyzvednout. Pod touto záminkou podvodník navede poškozeného, že k vyzvednutí prostředků je potřeba nainstalovat si program, který podvodníkům posléze umožní vzdálený přístup a následně získá přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a identifikační údaje platební karty.
Inzertní reverzní podvody
Oproti minulosti jsou dnes často podvedenými právě prodávající. Nabídnou použitou věc na některých z bazarových portálů a ozve se jim podvodník s tím, že zašle webový odkaz, kde žádá, aby poškozený zadal údaje ke svému bankovnímu účtu. Proto chceme upozornit, že jakmile Vám kupce navrhne složitější postup, než na který jste byli doposud zvyklí, doporučujeme od takového nákupu raději ustoupit. Mnohem bezpečnější může být volba koupě „z ruky do ruky“, osvědčeného obchodu, e-obchod s relevantním hodnocením či zvolit u méně osvědčeného prodejce dobírku. Kriminalisté k tomuto druhu podvodů připomínají, že je zapotřebí, aby zájemcům přišlo podezřelé, když dotyčný zájemce nabídne vyřízení dopravy a zaslání platby za zboží včetně dopravy na jeho platební kartu, účet a následně zašle webový odkaz na údajnou přepravní společnost. Takový odkaz je samozřejmě falešný.
Tradiční podvody
Nesmíme opomenout ani běžné podvody, pokud by snad někdo z kupujících chtěl použít platbu předem a nebyl si jistý prodávajícím. Kriminalisté doporučují pokud zájemci, chtějí něco zakoupit z druhé ruky, aby požadovali k ověření, že dotyčný zboží opravdu vlastní, ať jej vyfotí s nějakým určeným předmětem nebo popsaným lístkem. Ani tak není záruka, zda prodávající zboží skutečně zašle, pro tyto případy doporučujeme prodej osobně.
Nicméně evidujeme i případy s falešným bankéřem či policistou a také reklamy na jedinečné investice jako na Trutnovsku. Více v článku: https://www.policie.cz/clanek/kralovehradecky-kraj-zpravodajstvi-prevence-podvodnici-stale-utoci.aspx .
Na následujícím odkazu naleznete shrnutí důležitých informací, na které si dát pozor v souvislosti s internetovou kriminalitou. Přednáška o kyberpodvodech náchodským zastupitelům - Policie České republiky.
por. Mgr. Miroslav Mervart
oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství Policie KHK
Soubory ke stažení:
- Falešné investice (soubor: falešné investice.jpg, velikost: 114,54 KB)
- Podvody přes inzerát (soubor: podvody přes inzerát.jpg, velikost: 125,8 KB)
- Pozor na chyby (soubor: V01_i jedna chyba.jpg, velikost: 260 KB)
- Pozor na podvodníky (soubor: Pozor na podvodníky v online prostředí.PNG, velikost: 140,11 KB)
- Reverzní podvody (soubor: Reverzní podvody.jpg, velikost: 196,14 KB)
- Smishing (soubor: smishing.jpg, velikost: 106,64 KB)
- Vishing (soubor: vishing.jpg, velikost: 121,33 KB)