živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Nová knihovna

„Každý velký čin se zdá být zpočátku nemožný.“
                                         (Thomas Carlyle)

Letní měsíce jsou již minulostí, nastal čas návratů a vzpomínek na příjemné chvíle volna. Velký návrat teď čeká městskou knihovnu, bude se stěhovat zpět do původních prostor na Komenského náměstí.
Firma Intebo Šebek ze Zvole u Prahy dovezla v neděli 9. srpna nábytek a začala s montáží jednotlivých komponentů nábytkových sestav dle projektu. To již byly všude položeny nové podlahové krytiny, instalováno osvětlení, zapojeny počítače s příslušným programovým vybavením. Zdi dostaly barevné kabátky, výtahové těleso dosedlo na své místo. A ještě předtím se bouralo, vsazovala nová okna, měnily se některé radiátory, opravovaly zdi, vylepšovaly podlahy. Prachu, hluku, hromad stavebního materiálu a odpadu bylo po řadu týdnů dost. Od května se tady vystřídali postupně zedníci, okenáři, topenáři, elektrikáři, podlaháři, montéři, informatici, malíři a natěrači. O všem jsme vedli fotodokumentaci, na kontrolních dnech se ladily postupy, domlouvaly termíny, zadávaly nutné úkoly. Tak jako na každém staveništi, i tady se sešla řada problémů, které bylo nutné postupně řešit.
V domě č. 8 na Komenského náměstí se s úpravami ještě zdaleka neskončilo, na řadě budou prostory po kuchyni, výměna oken, další změny čeká ještě podkroví a hlavní vchod do budovy.
Vraťme se však ke knihovně. Do kompletně vybavených kanceláří jsme se přesunuli před hlavním stěhováním. Firma pana Žídka z Hradce Králové přestěhovala na konci srpna ze školní tělocvičny knihovní fond a část ponechaného inventáře. V těchto dnech se do nových regálů abecedně urovnává beletrie na půjčovnách a depozitářích. Odborná literatura má své vlastní přesné třídění podle tématických skupin a její dokonalé uložení nelze odbýt.
Každé stěhování knihovny je náročné.  Nutný je řád, automatizovaný výpůjční proces a další služby musí fungovat plynule a bez větších problémů. Může se stát, že se v prvních dnech při náporu čtenářů nějakým zádrhelům nevyhneme. První cestu k nám vám usnadní výrazné orientační nápisy před vchody do obou oddělení. Nový výtah určitě přivítají ti, pro které byly naše schody velkou překážkou.  Co všechno se v knihovně změnilo, uvidíte sami. Čeká na vás trochu jiné uspořádání časopisů i knih, vznikla nová studijní místa i zákoutí pro četbu denního tisku, listování v nových knihách a půjčování prezenčního fondu. Pro ty, kdo se zdrží déle, jsou připraveny úložné boxy na mince. Na děti čeká větší prostor půjčovny, barevný čtenářský a hrací koutek, úložné boxy shodné s půjčovnou pro dospělé. Těšíme se spolu s vámi na obnovení provozu, který bude stejný jako před uzavřením knihovny.

Ve čtvrtek 17. září 2009 v 8,30 se těšíme na shledanou.

Před vstupem do oddělení pro dospělé si můžete prohlédnout výstavku, která dokumentuje průběh rekonstrukce městské knihovny.

Jaroslava Vítová, vedoucí knihovny

Soubory ke stažení: