živé vysílání
živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Nová knihovna

„Každý velký čin se zdá být zpočátku nemožný.“
                                         (Thomas Carlyle)

Letní měsíce jsou již minulostí, nastal čas návratů a vzpomínek na příjemné chvíle volna. Velký návrat teď čeká městskou knihovnu, bude se stěhovat zpět do původních prostor na Komenského náměstí.
Firma Intebo Šebek ze Zvole u Prahy dovezla v neděli 9. srpna nábytek a začala s montáží jednotlivých komponentů nábytkových sestav dle projektu. To již byly všude položeny nové podlahové krytiny, instalováno osvětlení, zapojeny počítače s příslušným programovým vybavením. Zdi dostaly barevné kabátky, výtahové těleso dosedlo na své místo. A ještě předtím se bouralo, vsazovala nová okna, měnily se některé radiátory, opravovaly zdi, vylepšovaly podlahy. Prachu, hluku, hromad stavebního materiálu a odpadu bylo po řadu týdnů dost. Od května se tady vystřídali postupně zedníci, okenáři, topenáři, elektrikáři, podlaháři, montéři, informatici, malíři a natěrači. O všem jsme vedli fotodokumentaci, na kontrolních dnech se ladily postupy, domlouvaly termíny, zadávaly nutné úkoly. Tak jako na každém staveništi, i tady se sešla řada problémů, které bylo nutné postupně řešit. 
V domě č. 8 na Komenského náměstí se s úpravami ještě zdaleka neskončilo, na řadě budou prostory po kuchyni, výměna oken, další změny čeká ještě podkroví a hlavní vchod do budovy.
Vraťme se však ke knihovně. Do kompletně vybavených kanceláří jsme se přesunuli před hlavním stěhováním. Firma pana Žídka z Hradce Králové přestěhovala na konci srpna ze školní tělocvičny knihovní fond a část ponechaného inventáře. V těchto dnech se do nových regálů abecedně urovnává beletrie na půjčovnách a depozitářích. Odborná literatura má své vlastní přesné třídění podle tématických skupin a její dokonalé uložení nelze odbýt.
Každé stěhování knihovny je náročné.  Nutný je řád, automatizovaný výpůjční proces a další služby musí fungovat plynule a bez větších problémů. Může se stát, že se v prvních dnech při náporu čtenářů nějakým zádrhelům nevyhneme. První cestu k nám vám usnadní výrazné orientační nápisy před vchody do obou oddělení. Nový výtah určitě přivítají ti, pro které byly naše schody velkou překážkou.  Co všechno se v knihovně změnilo, uvidíte sami. Čeká na vás trochu jiné uspořádání časopisů i knih, vznikla nová studijní místa i zákoutí pro četbu denního tisku, listování v nových knihách a půjčování prezenčního fondu. Pro ty, kdo se zdrží déle, jsou připraveny úložné boxy na mince. Na děti čeká větší prostor půjčovny, barevný čtenářský a hrací koutek, úložné boxy shodné s půjčovnou pro dospělé. Těšíme se spolu s vámi na obnovení provozu, který bude stejný jako před uzavřením knihovny.

Ve čtvrtek 17. září 2009 v 8,30 se těšíme na shledanou.

Před vstupem do oddělení pro dospělé si můžete prohlédnout výstavku, která dokumentuje průběh rekonstrukce městské knihovny.

Jaroslava Vítová, vedoucí knihovny

Soubory ke stažení:

Fotogalerie: Knihovna

Tento text připravil/a: Milena Moravcová Zveřejněno: 26. 08. 2009