ohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Vidět a být viděn

ilustrační foto: Vidět a být viděn

Od února 2016 mají chodci povinnost nosit za snížené viditelnosti reflexní prvek, a to v případě, pokud se pohybují mimo obec po krajnici nebo kraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Toto říká zákon, ale z hlediska vlastní bezpečnosti je dobré využít reflexních prvků všude tam, kde řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat a vidět (tedy nejen v noci, ale i za šera nebo mlhy).
Reflexní materiály výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Vidět a být viděn – je základní pravidlo bezpečnosti nejen na silnicích. Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost 200 metrů, a tím dávají řidiči dostatek času na to, aby odpovídajícím způsobem zareagoval. Důležitá je především spodní část těla, tj. barva kalhot a bot a např. kočárku, který tlačíme před sebou, a je tak vidět první.
Bezpečnostní komise Rady města Hronova doporučuje všem osobám, především dětem, pohybujícím se před rozedněním či po setmění po cestách (směrem do školy, na kroužky či tréninky), aby povinně byly vybaveny reflexními prvky.

Tento text připravil/a: Milena Moravcová Zveřejněno: 12. 12. 2017